Поділись досвідом

ЯК ОРГАНІЗУВАТИ ДОМАШНІЙ ТЕАТР

Для більшості дітей домашній театр – це знаменна подія, адже це куди цікавіше, ніж традиційні ігри. Ви зможете розігрувати разом кумедні сценки, знайомити малюка з казкою та її героями, вносити елемент фантазії. Повірте, дитина сама не помітить, як стане головним учасником і режисером казки. Пробуйте все разом з вашим чадом і станете для нього найкращим другом і помічником. Створюючи домашній театр, ви вчитеся разом робити ляльок, шити костюми, малювати декорації, писати сценарій, оформляти сцену і, звичайно ж, показувати сам спектакль.

 

Домашній ляльковий театр для найменших

Для самих маленьких ідеально підійде ляльковий театр, оскільки вони ще не готові розучувати ролі і виходити на сцену перед батьками або родичами. Ляльковий театр дуже схожий на звичайну гру з іграшками. Для малюків підійдуть знайомі народні казки.

Не забувайте фантазувати: введіть нових персонажів, додайте смішні епізоди або ж переробіть кінцівку.

Не менш цікаво скласти і розіграти власну історію. Для початку буде краще, якщо ви самі розіграли виставу. А з часом малюк включиться в гру, вибравши для себе улюбленого персонажа. Ляльковий театр можна купити, або створити своїми руками, вирішувати вам.

 

Костюми і декорації для домашнього театру

Діткам трохи старшим можна перейти від лялькового театру до «справжньому» з ролями, костюмами і декораціями.

При підготовці костюмів в хід підуть старі сукні, клаптики тканин, хустки.

Для гриму пожертвуйте вмістом своєї косметички, напевно там знайдеться багато вже непотрібної косметики.

Музика – ось що допомагає ожити казці. Щоб спектакль став більш веселим і яскравим, можна підібрати музичний супровід. Запишіть на диск і вмикайте неголосно музику під час представлення.

Натягніть мотузку і повісьте на неї великий шматок полотна або гардини – от і вийшла ширма. Прикрасити ширму можна вирізаними з паперу квітами, пташками, зірками або сніжинками, залежно від вашої фантазії і теми спектаклю.

Який же театр без декорацій? Їх підготовка в домашніх умовах може зайняти час. Декорації робіть так, щоб їх можна було використовувати в інших виставах. Наприклад, дерева можна з одного боку розфарбувати зеленим, а з іншого боку жовтим кольором, щоб показати осінь і літо. Можна натягнути нитку і на неї повісити, вирізані з картону, сонечко і хмари. Творіть разом з крихтою, придумуйте разом, що ще можна зробити.

 

Корисні поради для організації домашнього театру

Дитина із задоволенням візьме участь в оформленні сцени. Не важливо, якщо щось буде вирізано і розфарбоване неакуратно, важливо, що дитина це робив із задоволенням. Творіть разом з малям, придумуйте з ним.

Для себе залиште роль оповідача – має ж хтось вести розповідь: «Жили-були дід та баба …» і керувати всім процесом: стежити за виходом маленьких артистів, підказувати слова, якщо хтось розхвилюється.

Головне пам’ятайте, що діти – не актори. У них не вистачить терпіння вивчити свою роль на зубок, тому не намагайтеся домогтися від них акторської віддачі і ідеальної злагодженості. Так ви легко можете відбити інтерес до вашої захоплюючою затії.

Не шкодуйте часу на домашні постановки – результат буде коштувати того, адже для дітлахів це справжнє свято.

Можна влаштувати справжнє свято. Вручіть театральні квитки, спеціально намальовані з цієї нагоди, родичам, сусідам чи близьким. Також не забудьте влаштувати антракт з солодощами та напоям.

 

Користь домашнього театру

Домашній театр допоможе навчити дитину правильно вести діалог, шукати вихід зі складних ситуацій, розвивати пам’ять і самостійність мислення, збагачувати словниковий запас. А дитяча пам’ять збереже яскраві враження про ваш захоплюючому спільному часу проводження.

Театралізовані ігри розвивають у дітей виразну мову та творчі здібності. І хоча захоплення домашнім театром, як правило, закінчується разом із дитинством, навички спілкування, імпровізації, фантазії, а головне – розмовні навички залишаються. Будь-які виступи розкріпачують дитину і допомагають побороти сором’язливість.

ЯК ПРОВЕСТИ ВИХІДНІ ДНІ З ДІТЬМИ

В одних сім’ях діти проводять їх перед телевізором або за комп’ютером, в інших – відправляються з друзями в кінотеатри, комп’ютерні клуби, що аж ніяк не є як корисним, так і дешевим проведенням часу. Спільні вихідні з батьками нерідко обмежуються перевіркою домашнього завдання, обідом або походом до гостей.

 

• «Нудно» – ось слово, яке змушує багатьох дорослих замислитися, чим же зайняти дітей у вільний час. А адже відмінно проведені «сімейні дні» не тільки сприяють згуртуванню всіх членів сім’ї, але і допомагають зрозуміти дитині, як він важливий для батьків, формують його зв’язку з навколишнім світом, та й просто створюють прекрасний настрій і дають заряд бадьорості на весь робочий тиждень, як дорослим, так і дітям.

• Спільні ігри допомагають дітям розвивати здібності, необхідні для того, щоб підготовленими зустріти складний навколишній світ у майбутньому.

 

Пропонуємо кілька ідей, як провести вихідні дні.

Початок дня:

• Почніть день зі «спортивного» сніданку, нехай діти допоможуть вам сервірувати стіл корисними продуктами, які забезпечать всю сім’ю енергією під час насиченого пригодами дня: сир, йогурт, каші із цільних злаків, свіжовичавлені соки (необов’язково, щоб це були апельсини, це можуть бути яблучний або морквяний сік).

• Наступний крок – вирушайте з дітьми на природу (взимку – катання на санках, ковзанах або просто гри в сніжки), влітку – рухливі ігри на свіжому повітрі, а басейн – в будь-який час року.

• Альтернативою можуть послужити похід в гори чи експедиція міськими парками. Заздалегідь розробивши маршрут і намалювавши карту із зазначенням пам’яток, пам’ятників, місць відпочинку і кінцевої мети подорожі, можна перетворити цю подію в цікаву пригоду. А свіже повітря і фізична активність так заряджають енергією і пробуджують апетит! У літній час поставте мету – зібрати гербарій, сфотографувати найкрасивіший пейзаж або підкорити вершину найближчої гори.

• Принесіть з експедиції гілки, шишки, листя, корчі, все, що захоче дитина. З них разом з дітьми Ви зможете створити вироби, які стануть чудовими подарунками, зробленими «своїми руками» для бабусь і дідусів.

Порада: вирушаючи на природу, не забудьте захопити фотоапарат і напої для дітей.

• Нерідко активні пригоди з дітьми можуть бути зіпсовані з’явилися болями в м’язах, суглобах або зв’язках у батьків, незвичних до настільки активним фізичним навантаженням. Для того, щоб ці неприємності не затьмарили веселий «сімейний день», краще всього використовувати сучасні протизапальні препарати для місцевого застосування, які допоможуть Вам позбутися неприємних відчуттів і, крім того, не зроблять негативного впливу на організм в цілому. Радимо скористатися гелем Диклоран ® Плюс, який завдяки комбінованому складу володіє вираженим протизапальним ефектом, усуває біль, набряк і запалення. Диклоран ® Плюс гель зручний у застосуванні, не забруднює одяг, добре вбирається і «діє лише там, де болить».

• Якщо у вас немає можливості відправитися на природу, а фінанси не дозволяють відвідати басейн або аквапарк, та й за вікном похмура погода, влаштуйте удома «полювання за скарбами», від якої діти прийдуть у захват. Для неї не потрібно нічого, крім заздалегідь підготовленої карти і декількох захованих предметів – «віртуальних скарбів». Діти отримають можливість розвитку навичок вирішення проблем та формування командного духу, а також порцію відмінного настрою.

• Поповнення сил: не дивно, що після настільки насиченою програми апетит розіграється не на жарт. Можна відвідати кафе, але краще і дешевше влаштувати обід вдома, приготувавши його спільно, перетворивши заняття в захоплюючу гру. Для того, щоб поповнити організм вітамінами та мікроелементами, використовуйте більше овочів і фруктів. Роздайте ролі: шеф-кухаря, кухарчука і офіціанта, прикрасьте страви фігурками і веселими пиками. Участь у приготуванні таких страв порадує дітей не менше, ніж сам обід і згуртує командний дух сім’ї.

Порада: для того, щоб процес не зайняв занадто багато часу, заздалегідь підготуйте напівфабрикати.

• Частину, що залишилася дня, швидше за все, захочеться провести в більш спокійній обстановці. Наприклад, приводячи в порядок сімейні фотографії або створюючи альбом сімейної хроніки, що ілюструє пригоди за день, використовуючи малюнки, знахідки, принесені з природи.

• Такий день напевно запам’ятається всім членам сім’ї, а особливо дітям.

• Не забувайте, що батьки – це колишні діти і відмінним з’єднувальною ланкою між поколіннями батьків і дітей може стати гра. Пам’ятайте, що наші діти – це наші найвідданіші фанати. Будьте з дітьми природні і не бійтеся спільних експериментів!

ЯК ПРОВЕСТИ ЗАНЯТТЯ З  ЛІПЛЕННЯ ВДОМА

Ви запитаєте, чому саме ліпимо? І від яких шкідливих звичок будемо позбуватися? Все дуже просто: ліпити будемо, так як це дуже корисно для розвитку дрібної моторики, посидючості, уваги. Та й взагалі, дитина робить для себе приголомшливе відкриття – з нічого можна зробити щось, можна його змінити і переробити! І головне – це легко!

Давайте розберемося:

Навіщо потрібні заняття ліпленням?

Коли починати ліпити з дітками?

Чим ліпити? Як ліпити?

 

Навіщо потрібні заняття ліпленням з дітьми

Прийнято вважати, що заняття ліпленням призначені для дітей від 3 років і старше. Адже роботи вимагають чималих зусиль і вмінь. Давайте подивимося на пластилін по-новому. Цей матеріал можна і потрібно використовувати в розвитку малюків. Заняття ліпленням приносять дітям величезну користь: чудово розвивають моторику рук, а також вчать дітей образному і конструктивному мисленню, пробуджує фантазію, інтерес до осягнення нового, вчить самостійності, посидючості, виховує в маляти потреба доводити почату справу до кінця. Не кажучи вже про ту радість, яка з’являється в процесі, можливість гри з тим, що створюєш, гордість за те, що створив своїми руками.

Особливо корисними будуть уроки ліплення для хлопчиків, адже вони так люблять все ламати, розбирати і переробляти. А скільки зауважень і окриків отримують енергійні пустуни, коли ламають дорогі магазинні іграшки! При грі в пластилін чи глину ми можемо дозволити дитині ламати свої іграшки, скільки йому заманеться.

 

Коли починати заняття ліпленням?

Тут точно так само як і з малюванням: чим раніше, тим краще. Просто чим раніше ви почнете такі заняття, тим більше самоорганізації і зусиль вам потрібно. У 6-8 місяців, коли малюк вже впевнено сидить, не так тягне все в рот, буде зручніше. Все одно, на перших заняттях ліпленням ручки малюка завжди у ваших і всі маніпуляції робите Ви, але за допомогою дитячих ручок.

Чим же можна ліпити? Як ліпити?

Ліпити можна: глиною, пластиліном, пластикою, гіпсом, мокрим піском, вологим снігом, тестом. Саме з тесту ми і почнемо, так як в нашому випадку, коли ми починаємо з найменшими дітками, тісто є самим безпечним і екологічно чистим матеріалом. До того ж, якщо випадково дитина відкусить шматочок солоненьке тесту, навряд чи захоче повторити цю процедуру ще разочок.

 

Рецепт солоного тіста 

Всипте в миску 1 склянку солі і 1 склянку борошна і перемішайте сіль з борошном столовою ложкою. Потім влийте 1 столову ложку рослинного масла і півсклянки води, перемішайте ложкою і місіть руками до однорідного стану так само, як звичайне тісто. Воду можна замінити киселем з крохмалю, тоді маса буде набагато пластичніша.

Рецепт киселю: 

1 столову ложку крохмалю розчиніть в 1/2 склянки холодної води. А ще 1 склянку води нагрійте в маленькій каструльці до кипіння. Влийте в киплячу воду розчин крохмалю, помішуючи. Коли вміст каструлі загусне і стане прозорим, вимкніть вогонь. Дайте киселю охолонути і влийте його в суміш борошна з сіллю замість води.

 

Вироби із солоного тіста

Вироби із солоного тіста сушити легко – просто на повітрі. Розписувати можна абсолютно будь фарбою, а якщо ще й покрити лаком – збережуться на століття.

Ліплення з глини і гіпсу не менш цікава дітям, ніж ліплення з пластиліну тому, що виліплені вироби можна розфарбовувати.

Вже в 3-4 роки, коли дитина перестає все пробувати на смак, можна спробувати ліпити і з них. Однак не варто залишати дитину наодинці з глиною і особливо з гіпсом! У цьому випадку ваша творчість має бути тільки спільною. Ліплення з глини і гіпсу вимагає від дорослих хоча б невеликого знання технології ліплення і техніки безпеки (наприклад, при розведенні гіпсу дитині обов’язково потрібно надіти захисні окуляри).

Обов’язково розповідайте маляті про те, що він робить, як і чим. А в кінці заняття разом помилуйтеся на свою роботу, опишіть, своє творіння, похваліть малюка. Діти завжди чекають від нас підтримки та заохочення, для них дуже важлива ваша оцінка дорослого. Тому не забувайте хвалити виліплені дитиною вироби і радіти його роботі, а він, у свою чергу, зробить все, щоб порадувати вас своїми творчими здобутками.

 

Дитячий сайт Левко, казки розмальовки ,вірші   http://levko.info/

Мій малюк дитячий сайт для дітей та батьків   http://miymalyuk.com.ua/index.php

“Мой ребенок” сайт для батьків з вадами зору      http://mojrebenok.narod.ru/