Опіки у дітей : перша допомога , лікування.

          Опіки у дітей:перша допомога,лікування

Опік – один з найважчих видів травм, які може отримати дитина. Він несе з собою сильні больові відчуття, а також може призвести до тяжких ран, інвалідності і навіть смерті.Опіки набагато частіше зустрічаються у дітей молодшого віку, що пояснюється властивою цьому віку допитливістю, невмінням оцінити небезпеку і недостатньою координацією рухів.
Всі опіки можуть бути поділені на кілька основних груп:
– отримані під впливом високої температури,
– отримані в результаті впливу електрики,
– викликаються хімічними речовинами.
Чим довший вплив фактора, що викликає опік, і чим вище його температура, тим серйозніше наслідки для організму дитини. Страждають, в першу чергу, шкірні покриви і слизова. Потім підшкірна жирова клітковина, сухожилля, м’язи, кістки.
Ступені опіків
Ступені опіків у дітей розрізняються залежно від тяжкості ураження.
Опіки першого ступеня
Спостерігається невелике почервоніння шкіри, набряки. Зазвичай протягом кількох днів зазначені прояви безслідно зникають.
Опіки другого ступеня
На обпаленої шкірі виступають заповнені прозорою жовтуватою рідиною міхури, поверхня яких не порушена і не напружена. Навколо пухирів почервоніла шкіра. Повне загоєння ураженої поверхні відбувається через 10-14 днів.
Опіки третього А ступеня
На шкірі з’являються пухирі, що мають велику площу. Часто вони пошкоджені і проступає їх вміст – рідка або в’язка субстанція жовтого кольору. Дно зруйнованого міхура вологе, яскраво-рожевого кольору, часто вкрите струпами світло-коричневого або жовтого відтінку. Для повного загоєння потрібно від трьох до шести тижнів.
Опіки третього Б ступеня
При цьому виді опіків уражається шкірний покрив і підшкірно-жирова клітковина. На поверхні спостерігаються пухирі, наповнені жовтим вмістом з домішкою крові. При розриві міхура видно сухе білясте дно рани, нерідко має мармуровий малюнок. З’являються щільні струпи коричневого або сірого кольору.
Самостійне відновлення тканин відбувається тільки у випадку, якщо поразка невелика за площею. Практично завжди залишаються рубці.
Опіки четвертого ступеня
При цих самих важких опіках пошкоджуються не тільки шкіра і підшкірно-жирова клітковина, але і знаходяться під ними тканини: сухожилля, м’язи, кістки. На місці ураження утворюється товстий темно-коричневий чи чорний струп, навколо якого поширюється великий набряк м’яких тканин.Загоєння таких опіків у дітей триває кілька місяців.Опіки четвертого ступеня завжди залишають глибокі рубці і можуть призвести до порушення рухових функцій тіла і, відповідно, інвалідності.Опіки третього Б і четвертого ступеня називають глибокими; першої, другої і третьої А ступеня – поверхневими. Зазвичай точно встановити категорію опіку в перші години після поразки неможливо.
Перша допомога при опіках дітям
Припинити дію фактора, що викликає опік.
Опік вогнем у дітей – способи лікування
Винести потерпілого із полум’я і зони дії високої температури. Погасити палаючий одяг, покласти у вільному від задимлення місці.
Ожег гарячими рідинами
Звільнити постраждалі ділянки тіла від одягу і, по можливості, підставити їх під струмінь холодної води або занурити дитину в ємність з водою на 5-8 хвилин.
Ожег дитини електричним струмом
Перш за все необхідно вивести дитину із зони дії джерела напруги. При цьому батькам слід дотримуватися правил техніки безпеки, надіти гумові рукавички і гумове взуття.Далі слід подбати про те, щоб убезпечити рани від інфікування. Необхідно накласти на них стерильні пов’язки і якнайшвидше доставити дитину в лікарню.
Лікування опіків у дітей
Лікування опіків у дітей проводять медики, до них слід звернутися негайно. Для зменшення больових відчуттів дитині можна дати знеболюючий засіб. Також його необхідно напувати рідиною – найкраще, якщо це буде чиста вода. Саму рану потрібно відразу ж полити холодною водою або ж, якщо малюк помочиться, – сечею: це слабкий антисептик, що володіє ранозагоювальні властивості.До прибуття медиків можна змастити пошкоджене місце рослинним маслом, а потім присипати содою.Народна медицина знає безліч способів лікування опіків у дітей. Але без консультації з медиками їх застосовувати не рекомендується. Незалежно від обраного лікування необхідно виконувати перев’язки один-два рази на день, використовуючи для цього стерильний бинт.Для відмочування пов’язки, присохлої до рани, використовують перекис водню. Її ллють на пов’язку і залишають до тих пір, поки вона не відійде від опіку.Виконувати перев’язку слід в стерильних рукавичках. Якщо є бульбашки, їх можна проколоти стерильною голкою, а потім накласти кашку з листя домашнього алое. Простір навколо рани обробляють зеленкою (зеленкою) або йодом.